O CZYM PISZEMY?

Aplikacja VR – po co i dla kogo?

Wysłano dnia: 2.07.2020 | Komentarzy: 0
Aplikacja VR – po co i dla kogo?

Wirtualna rzeczywistość (VR) od kilku lat szturmem zdobywa przestrzenie targowe, stoiska promocyjne, korytarze muzealne i liczne eventy. Kiedy w jakimś pokoju konferencyjnym pada hasło: “pokażmy się jako nowoczesna firma”, jestem się w stanie założyć, że jedną z pięciu pierwszych wymienionych metod będzie: “zróbmy coś w VR”. Koncepcja jest słuszna – VR jest nowoczesną, stale rozwijającą się technologią, w dodatku bardzo atrakcyjną wizualnie i wciąż – mimo wszystko – nie tak popularną i dostępną, a sposobów na jego wykorzystanie jest bardzo dużo. No właśnie – tu dochodzimy do sedna. Czy chcąc się pokazać jako nowoczesna firma, powinniśmy zainwestować w zakup/wynajem sprzętu do VR i uruchomić na nim cokolwiek? Czy jakakolwiek aplikacja VR, to właśnie to, o co nam chodzi? Jaki ma być rezultat poza przyciągnięciem kilku osób, które jeszcze nie miały na głowie hełmu, i zapewnienia im chwilowej rozrywki? Jakie realne korzyści może nam przynieść taka inwestycja i właściwie do czego ją wykorzystać?

 

Moim zdaniem błędem jest nie wykorzystanie pełnego potencjału, jaki daje nam takie środowisko. Oczywiście nie ma niczego złego w odrobinie zwykłej rozrywki. Jednak jaka jest realna szansa, że po chwili zabawy, jednorazowym evencie zostanie z tego coś więcej, coś na dłużej, jakaś wymierna korzyść? Można przyjąć, że niewielka.

 

Jak więc wykorzystać pełny potencjał, jaki daje nam wirtualna rzeczywistość? Opcji jest kilka.

 

Punktem wyjścia powinno być podstawowe pytanie – do czego jeszcze może się nam to przydać? Jak z aplikacji VR nawet na jeden event zrobić coś, co zostanie w firmie na dłużej i będzie wykorzystywane w jej codziennym funkcjonowaniu? Jak zamiast jednorazowej zabawki zyskać użyteczne narzędzie?

 

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że obecnie urządzenia do VR – hełmy, gogle – są lekkie, nie mają okablowania i nie wymagają żadnych podłączeń – dzięki temu są mobilne i łatwe w użyciu.

 

 

Czy zdecydujemy się na aplikację sprzedażową, dzięki której będziemy mogli pokazywać klientom produkty np. w reprezentacji ich naturalnego środowiska lub w różnych konfiguracjach, czy na aplikację demonstracyjną, dzięki której będziemy mogli własnym pracownikom lub pracownikom klienta zademonstrować działanie jakiegoś urządzenia, czy wreszcie na pełną aplikację treningowo – szkoleniową, dzięki której będziemy mogli przeprowadzić właściwie kompleksowe szkolenie pracownika bez konieczności uruchamiania np. ciężkiego sprzętu lub organizacji całego dnia szkoleń w odległym miejscu – będą to rozwiązania, które można rozwijać i które przynoszą realną korzyść.

 

Obecnie wielu z nas przeniosło się z pracą do internetu, wiele firm działa online. Można przypuszczać, że rynek VR, który rozwijał się dynamicznie jeszcze przed pandemią, będzie w najbliższych miesiącach tematem wielu rozmów, ponieważ jest idealnym narzędziem, by ułatwić nam taką pracę i sprawić, by część koniecznych działań była bezpieczniejsza. Właśnie VR zdaje się być naturalnym, kolejnym krokiem i istnieje wiele sposobów, by mądrze go wykorzystać.

 

Jeśli interesuje Cię praktyczne wykorzystanie VR, możesz sprawdzić, jak to robimy między innymi tu:

https://itsilesia.com/casestudies/szkolenia-w-wirtualnej-rzeczywistosci-i-wsparcie-serwisu-w-rzeczywistosci-rozszerzonej/

Dodaj komentarz